Analiza powłamaniowa
Analiza powłamaniowa to najczęściej po prostu analiza ataku hakerskiego. Wymaga wiedzy nie tylko z zakresu informatyki śledczej w tym o metodach zabezpieczania materiału dowodowego ale również z zakresu samych ataków – ponieważ tylko takie osoby widzą ślady ataków – co bezpośrednio wynika z doświadczenia w ich przeprowadzaniu, na przykład w postaci testów penetracyjnych czy red teamingu.
Bardzo istotne jest, aby już samo zabezpieczenie danych było przeprowadzone przez osobę z doświadczeniem. Dzięki praktycznej wiedzy na temat podejścia znacznie maleje ryzyko nadpisania istotnych informacji oraz naruszenia integralności materiału dowodowego – co w efekcie mogłoby skutkować wykluczeniem danego nośnika jako dowodu w sprawie karnej.

Doświadczony informatyk śledczy posiada wiedzę na temat nie tylko tradycyjnych form zabezpieczania ale również możliwości zastosowania takiego podejścia jak live forensics, w tym też wykonania zrzutu pamięci RAM – dzięki czemu nie zostaną utracone dane ulotne.
Specjalizujemy się w analizie incydentów, a w przypadku uprawionych podmiotów administracji państwowej istnieje również możliwość wydania opinii jako biegły sądowy (z listy Sądu Okręgowego) oraz uczestniczenia w zabezpieczeniu sprzętu komputerowego na miejscu przestępstwa. W swojej pracy wykorzystujemy profesjonalne narzędzia takie jak bloker (urządzenie fizycznie blokujące możliwość zapisu na materiale dowodowym) czy komercyjne dedykowane oprogramowanie do informatyki śledczej.
Adam Ziaja jest biegłym sądowym z zakresu informatyki, z listy Sądu Okręgowego w Warszawie oraz autorem książki „Praktyczna analiza powłamaniowa. Aplikacja webowa w środowisku Linux” (ISBN 9788301193478) poruszającej tematykę informatyki śledczej i reagowania na incydenty (DFIR), wydanej przez Wydawnictwo Naukowe PWN.